Вертикальне озеленення: способи та види, конструкції та нюанси
Вертикальне озеленення будівель та споруд – один цілком виразних трендів у ландшафтному та інтер'єрному дизайні. Розміщення рослин на вертикальних поверхнях практикувалося давно — але останні 5-10 років популярність цієї техніки декорування стрімко зросла.
У деяких випадках реалізувати вертикальне озеленення своїми руками досить легко. Але найчастіше для вирішення завдання варто залучати професіоналів, які мають відповідні знання та навички.
Вертикальне озеленення: що це та основні завдання

Вертикальне озеленення – це вирощування культурних рослин на вертикальних чи ступінчастих поверхнях. Для цього можуть використовуватися рослини, здатні закріплюватися на такій основі, або спеціальні пристрої. У будь-якому випадку, потрібно зафіксувати рослини на вертикальній поверхні, і при цьому забезпечити їм комфортні умови для зростання та розвитку. Завдання складне, але за професійного підходу — здійсненне.
Навіщо використовується вертикальне озеленення? Такий спосіб посадки та вирощування рослин вирішує відразу кілька завдань:
- Декорування вертикальних поверхонь (у тому числі великої площі).
- Висаджування рослин на обмеженому просторі – там, де неможливо розбити класичну клумбу або газон.
- Створення оптимального мікроклімату.
Але основна функція вертикального озеленення — все ж таки декоративна. Технологія застосовується і в ландшафтному, і в інтер'єрному дизайні, а широкий вибір доступних рослин робить її максимально гнучкою та варіативною.
Види та способи вертикального озеленення

Коли для декорування ділянки використовується вертикальне озеленення, технологія висадки рослин може бути дуже різною. Тут все залежить від конструкції основи, умов вирощування, а також від вимог до зовнішнього вигляду вже задекорованого об'єкта. Саме на ці фактори слід звертати увагу, вибираючи спосіб озеленення.
Озеленення виткими рослинами

Розповідь про те, що таке вертикальне озеленення, буде неможливим без згадки найдавнішої традиційної технології — використання витких рослин. Виткі (ампельні) види застосовуються дуже давно — більше того, втручання людини тут зовсім необов'язкове.
Озеленення із застосуванням кучерявих видів використовується при декоруванні:
- Стін
- Огорож
- Спеціальних конструкцій – шпалер або їх аналогів.
При цьому виткі рослини можна використовувати як на відкритому повітрі, так і всередині приміщення. Залежно від густини зелених насаджень так можна сформувати суцільну зелену стіну, напівпрозору завісу або просто задекорувати вертикальну поверхню.
Фітостіни та фітомодулі

Але якщо вам подобається вертикальне озеленення — облаштування «зеленої стіни» може бути й складнішим. Сьогодні для створення унікального дизайну та формування сприятливого мікроклімату активно застосовуються фітостіни та окремі фітомодулі.
Фітостіна — це комірчаста конструкція, яка розміщується на вертикальній поверхні та оснащується поглибленнями (кишеньками, відсіками) для висадки рослин. Для виробництва фітостін використовують:
- Полотно.
- Повсть.
- Поліетилен.
- Поліпропілен.
- Інші полімерні матеріали.
Фітомодуль влаштований за подібним принципом, але має менші розміри. Якщо фітостіна займає велику площу, то модуль використовується як окремий декоративний елемент — невелике панно або картина. Озеленення офісу сьогодні практично неможливо уявити без використання фітомодулів чи фітостін.
Зверніть увагу! Якщо використовується суцільна або модульна стінова конструкція, то вертикальне озеленення може проводитися не тільки із застосуванням живих рослин. Практикують також використання сухоцвітів, штучної рослинності або стабілізованого моху.
Вертикальні клумби

Декоративне вертикальне озеленення передбачає використання й інших несучих конструкцій — наприклад, вертикальних клумб. На відміну від традиційної клумби, яка розташовується на ґрунті, вертикальна передбачає ярусне розміщення рослин на несучій основі. Основа для клумби може бути різною:
- Циліндричною (труба з отворами).
- Конічною або пірамідальною.
- Ступінчастою.
- Прямокутною (за принципом комода з висувними ящиками).
Крім того, за необхідності можуть вироблятися дизайнерські вертикальні клумби, які повинні максимально органічно вписуватись у дизайн ділянки. Але в будь-якому випадку конструкція їх залишається практично незмінною — змінюється лише зовнішній вигляд.
Підвісні кашпо та полиці

Ну, і ще одна технологія розміщення рослин – використання підвісних конструкцій:
- У стелі або стінах монтуються кріплення.
- Від кріплень вниз спускаються підвіси — ланцюги, троси або міцні шнури.
- До підвісу кріпляться або кашпо, або полиці для горщиків із квітами.
Незважаючи на простоту технології, в такий спосіб можна створити дуже ефектне вертикальне озеленення — особливості розміщення полиць і кашпо дозволяють розподілити рослини оптимальним способом. При цьому формується область, що добре переглядається, з «висячими» в повітрі квітковими горщиками.
Вертикальне озеленення в ландшафтному дизайні та інтер'єрі
Що означає вертикальне озеленення — ми розібралися, які технології використовуються для висаджування рослин — теж. Тепер варто проаналізувати, як може застосовуватися така методика декорування при впорядкуванні територій та при оформленні приміщень.
Вертикальне озеленення у ландшафтному дизайні

При створенні унікального ландшафтного дизайну сьогодні все частіше традиційні клумби та газони комбінують із вертикальними зеленими елементами. Це вимагає великих трудовитрат, доводиться ретельно підбирати рослини, але в результаті загальна картина ландшафту стає більш об'ємною, набуваючи повноцінного третього виміру.
Найчастіше у ландшафтному дизайні використовуються такі форми вертикального озеленення:
- Стіни, оповиті плющем або іншими кучерявими рослинами.
- Живі огорожі – як функціональні, так і декоративні.
- Альтанки та перголи із задекорованими стінками.
- Арки та шпалери.
- Вертикальні клумби – від циліндричних до пірамідальних.
Крім того, не варто забувати про вертикальне озеленення схилів пагорбів і альпійських гірок — вони часто використовуються в ландшафтному дизайні і чудово виглядають, стаючи справжньою окрасою будь-якої ділянки. Тож у ландшафтне проектування такі конструкції включають практично завжди і практично завжди це рішення виявляється оправленим.
Вертикальне озеленення в інтер'єрі

При оформленні внутрішніх просторів житлових, комерційних чи офісних приміщень також практикують вертикальне озеленення. Є кілька поширених рішень:
- Монтаж фітостіни – або від підлоги до стелі, або у середній частині стіни.
- Прикраса монолітної стіни фітомодулями та панно.
- Облаштування своєрідної ширми, представленої кількома підвісними полицями та кашпо, розташованими на різній висоті.
Відрізнятимуться не лише технології озеленення, а й вибір рослин. У приміщенні для озеленення можна використовувати практично всі види, оскільки можна створити оптимальний температурний режим і підтримувати постійну вологість — що на вулиці буде неможливим. З іншого боку, в офісних та комерційних приміщеннях частіше використовують невибагливі рослини або навіть штучну рослинність. Наприклад, через відмінну стійкість до зовнішніх впливів стабілізований мох у Києві та інших містах останніми роками стає особливо затребуваним.
Які рослини використовують для вертикального озеленення

Рослини для вертикального озеленення можуть бути різними — але головне, щоб вони допускали розміщення на спеціальних конструкціях, що несуть, або самі утримувалися на опорах. Найчастіше застосовують:
- Духмяний горошок
- Іпомею
- Тунбергію крилату
- Клематіс
- Хміль
- Аспарагус
- Традесканції
- Інші виткі рослини.
Крім того, для фітостін відмінно підходять папороті та сукуленти — причому деякі можна використовувати як в інтер'єрному, так і ландшафтному дизайні. Ну, і не варто забувати про стабілізований мох, що є більш ніж універсальним!
Догляд за живими стінами

Майже в 100% випадків (виключення — стабілізований мох і деякі сукуленти) вертикальне озеленення без поливу швидко чахне і втрачає свою привабливість. Тому доглядати за фітостінами, кучерявими рослинами і фітомодулями необхідно досить ретельно.
- Для поливу найкращим рішенням буде автоматична система. Дозована подача води налаштовується двічі на рік — перед літнім та перед зимовим сезонами. При цьому власнику залишатиметься періодично перевіряти, чи надходить вода до коріння і чи достатньо вологий субстрат.
Зверніть увагу! Деяким рослинам потрібен як полив, так і обприскування. У цьому випадку або встановлюються автоматичні розпилювачі, інтегровані в систему поливу, або обприскування проводиться вручну.
- Оптимальна тривалість світлового дня – до 12 годин, але за рахунок природного освітлення цього досягти не вдасться. Тож більшу частину року потрібно включати додаткове освітлення на базі фотоламп (на 5-7 годин залежно від сезону).
- Для підтримання естетичного вигляду обов'язково проводиться обрізка. Також потрібно своєчасно обрізати або повністю видаляти хворі або ушкоджені пагони.
Плюси і мінуси

Вибір на користь вертикального озеленення роблять із кількох причин:
- Це красиво — особливо якщо дизайн вертикального озеленення був продуманий професіоналами і грамотно реалізований.
- Це заощаджує вільний простір.
- Це дозволяє створити оптимальний мікроклімат, додатково захистивши від шуму приміщення.
Тому і в ландшафтному, і в інтер'єрному дизайні фітостіни, вертикальні клумби та шпалери з берізками — не рідкість!
Але має така технологія і мінуси (причому, що стосуються не тільки складності реалізації та витрат на озеленення). Варто враховувати:
- Ризик розвитку алергічних реакцій
- Підвищення вологості у приміщенні (зазвичай це не проблема, але іноді доводиться враховувати).
- Наявність сміття під фітостіною чи клумбою.
Крім того, деякі ліани можуть руйнувати штукатурний шар або цегляну кладку, тому застосовувати їх в озелененні потрібно з обережністю.
Що вибрати: вертикальне озеленення своїми руками або зверніться до професіоналів

Своїми руками зробити фітостіну або вертикальну клумбу цілком можливо. Але тут є низка нюансів, оскільки треба врахувати:
- Вимоги рослин до обсягу субстрату (обсяг буде обмеженим у будь-якому випадку).
- Видовий склад рослин, що використовуються для висадки.
- Принципову можливість вертикального розміщення підібраних видів тощо.
Крім того, сам монтаж опорної конструкції з подальшою укладкою ґрунту та посадкою рослин – завдання нетривіальне. А якщо ви вирішите, що для підтримки життєдіяльності потрібна система автополиву — складність завдання зросте багаторазово. Ось чому в більшості випадків варто звернутися до фахівців, які розроблять ландшафтний дизайн ділянки під ключ і передбачать у цьому дизайні елементи вертикального озеленення.
Висновок
Озеленення вертикальних поверхонь може бути вельми різноманітним. Компанія TOPIAR, що надає послуги озеленення в Києві та інших регіонах, може реалізувати проект будь-якої складності — від найпростішої вертикальної клумби або фітомодуля до фітостіни від підлоги до стелі. Але в будь-якому випадку правильно підібрана конструкція зі здорових та доглянутих рослин стане окрасою будинку, квартири чи офісу.