Підпірна стінка: особливості облаштування та вибір рослин
Як зробити підпірну стінку? Цим питанням задаються багато власників ділянок зі складним рельєфом. Такі конструкції забезпечують згладжування нерівностей, дозволяють розділити територію на декілька зон, створити сад з декількома горизонтальними рівнями.
Різні ідеї оформлення і облаштування дозволяють органічно вписати їх в ландшафтний дизайн, зробити невід'ємною частиною концепції садової ділянки. Але як вибрати квіти для підпірної стінки? Які вимоги слід врахувати при озелененні багатопланового саду? Про це та багато іншого читайте далі.

Види підпірних стінок, їх призначення
Конструкція підпірної стінки дозволяє створити стилістичний каскад на ділянці. Крім естетичної функції, він виконує необхідні технічні завдання. Всі види таких елементів в ландшафтному дизайні за призначенням можна розділити на три групи:
• для зміцнення схилу. Конструкції необхідні на територіях, де ухил сприяє сповзанню ґрунту і вимивання ґрунту при атмосферних опадах. Підпірна стінка потрібна в першу чергу для зміцнення схилу і захисту нижніх ділянок від обвалів. Вона повинна бути міцною, надійною, витримувати великі навантаження і пропускати вологу;
• для декоративних цілей. В цьому випадку конструкції створюються для створення рельєфу на плоскій ділянці або візуального поділу саду на кілька зон. Конструкції повинні органічно вписуватися в загальну концепцію ділянки, вони не несуть великі навантаження і вимоги до них нижче, ніж до тих, які необхідні для зміцнення схилу;
• для створення зон для рослинництва на проблемних ділянках. Багато території виявляються абсолютно непридатні для вирощування квітів і різних культур. У таких випадках одним з рішень створення квітучого саду є будівництво підпірних стінок. Цей варіант розбивки садової ділянки дозволяє отримати оригінальні композиції з різних культур і зібрати хороший урожай.
Підпірна стінка може бути виконана з різних матеріалів: каменю, колоди, блоків. Бетонні конструкції часто обкладаються плиткою, мармуром або гранітом. Вибір матеріалу залежить від складнощів рельєфу, обсягу ґрунту, функцій стінки і ландшафтного дизайну. Головне, щоб конструкція вийшла міцною і надійною.

Загальні вимоги
Підпірна стінка на ділянці, розрахована на подальше озеленення, повинна відповідати ряду вимог. Для будівництва конструкції потрібен матеріал, що пропускає повітря і вологу. Вона повинна вийти надійною, стійкою до навантажень, великій вазі вологого ґрунту. Для зміцнення додатково використовується сталева арматура.
У стінці повинні бути отвори і ніші, за які культури зможуть закріпитися корінням. Варіанти кольорів або чагарників, які будуть вирощуватися на ділянці, краще продумати заздалегідь, і створити для них найбільш сприятливі умови. Це допоможе їм активно розвиватися.
При організації такого елемента ландшафтного дизайну потрібно продумати дренажну систему. Вона не дозволить волозі скупчуватися і руйнувати конструкцію. Надлишок або нестача вологості може призвести до хвороб і загибелі культур.
Будівництво підпірної стінки можливо тільки на стійкому ґрунті. Ґрунтові води повинні проходити на відстані не менше 1 метра від поверхні. При зведенні потрібно враховувати тиск ґрунту і його рухливість. У цій справі важливі точні розрахунки, правильний вибір матеріалів, облік явищ, які впливають на конструкцію (набухання ґрунту у вологу погоду, вітер і вібрації, підмивання дощовою водою). Щоб підпірна стінка з каменю або інших матеріалів виконувала свої функції, краще звернутися до професіоналів. Ви можете скористатися послугами компанії TOPIAR.

Вибір і посадка рослин
Рослини для підпірної стінки підбираються залежно від ландшафтного дизайну і індивідуальних переваг. Основні критерії вибору: обсяг кореневої системи, можливість зміцнюватися на схилі, виростати на ґрунті з пустотами і в умовах обмеженої кількості вологи. На вершині переважно використовуються рослини зі сланкими або спадаючими пагонами. Якщо дозволяє територія, можна облаштувати альпійську гірку. Її засаджують на свій смак.

Оформлення підпірної стінки по краю можливо з використанням ампельних або горизонтально зростаючих видів. Чудово підійдуть такі види культур:
• гіпсофіла повзуча. За кілька сезонів цей вид здатен повністю затягнути всю територію підпірної стінки. Він вкриє гострі виступи або буде ефектно звисати зі стінки. Квітка невибаглива до умов вирощування, цвіте протягом 2 місяців. Єдина її вимога - хороше освітлення;
• ломикамінь садовий. Цей квітучий кущ легко виростити в будь-яких умовах. У нього компактна, але міцна коренева система, яка чіпляється за матеріали конструкції. Його можна посадити на стінки, розташовані в західній або північній частині саду;
• армерія. Цей чагарник росте на гірських схилах Далекого Сходу, і він прекрасно себе почуває на підпірних стінках або альпійських гірках. Квітка стійка до посухи, але їй потрібне світло. Вона буде чудово виглядати на вершині стінки або в ущелинах;
• обрієта. Багаторічна рослина може відігравати головну скрипку у флористичному ансамблі. Полотна, пофарбовані в різні кольори, вкривають стінку і спадають вниз каскадом. На стадії приживлюваності рослина потребує частого поливу, але дорослому квітці багато вологи не потрібно. Прекрасно росте на освітлених і затемнених ділянках.
На краю конструкції відмінно виглядатимуть вічнозелені. Які вибрати хвойні для підпірної стінки? Краще зупинитися на карликових сланких сортах. Таких представників можна знайти у ялівців, сосен, туй, кипарисовиків. По сусідству з цими культурами часто висаджуються листяні чагарники з варіегатною кроною.
Озеленення «кишень»
Посадка рослин в кишенях здатна змінити дизайн підпірної стінки, покращити її. У таких проміжках будуть прекрасно себе почувати справжні «альпійці». Вибирайте рослини з компактними розмірами, але міцною, чіпкою кореневою системою. Такі культури зможуть утримуватися на вертикальній поверхні і заповнять порожнечі в стінці. З цими завданнями чудово впораються: чебрець, молодило, ломикамінь, дзвоник, армерія приморська, флокс шилоподібний, арабис кавказький.
Квіти висаджують в процесі зведення конструкції, пізня посадка небажана і проходить значно складніше. Рослини підбираються з урахуванням вимог і майбутніх умов для розвитку. Важливий нюанс: опорна поверхня стінки холодна, тут накопичується більше вологи, ніж на вершині конструкції.

У підніжжя підпірної стінки
При виборі представників прекрасного світу флори для облаштування квітника біля підніжжя потрібно врахувати ступінь освітленості. Якщо природного світла достатньо, можна посадити плетистітроянди, черешкові гортензію, альпійський або сибірський княжик, кампсис. Деяким з них знадобляться додаткові опори, які будуть направляти їх уздовж або вгору по стіні.
У тіні можна висадити папороть, арункуси і волжанки. Прекрасно виглядатимуть і легко приживуться на мало освітлених ділянках півонії, лілейники, флокси. Дерев'яна або кам'яна стінка стане відмінним фоном для яскравих, квітучих бутонів.
Підпірні стінки в ландшафтному дизайні можна перетворити на справжні шедеври і головні прикраси ділянки. Головне - все правильно прорахувати і вибрати відповідні культури, або довірити облаштування професіоналам. Все пройде швидко і якісно, результат вас вразить.