Комплексний ландшафтний проект «Cад споглядання»
Проект: Анастасія Бардонова
Компанія: TOPIAR
Площа ділянки: 3 га
Особливості місцевості: без значних перепадів висоти
Місцезнаходження: Житомирська обл.
Анастасія Бардонова, ландшафтний архітектор
Вихідні дані. Ділянка розташована в тихому, спокійному селищі Житомирської області. Загальна територія - 3 га, поділена на кілька зон: прибудинкову (рішення якої ми пропонуємо для перегляду), прогулянкову - мальовнича територія навколо озера (площа дзеркала води - 33 сотки), і «дику» (поля і ліси призначені виключно для споглядання).
Прибудинкова територія займає 38 соток. Тут розташовуються: великий житловий будинок, гостьовий двоповерховий будинок, перший поверх якого виділений під вольєр і гараж на дві машини, а також окрема будівля лазні, відкритий басейн з патіо для засмаги і альтанка-барбекю в сосновому лісі.
Головна задача. Одна з головних вимог - використовувати в озелененні невисокі рослини, такі, які б не закривали види. Адже місце розташування ділянки було обрано не випадково. Господарі хотіли жити на самому краю селища, щоб погляду відкривалися безмежні простори без єдиної споруди: ліси і луги. Відповідно, дизайнери постаралися зберегти на ділянці якомога більше відкритого простору.
Крім того, замовники мріяли бачити свій сад декоративним якомога довше, а краще - цілий рік. Тому тут переважають вічнозелені хвойні рослини, що створюють ефект наповненості в будь-який сезон.
Пропозиції по благоустрою. Господарі - люди молоді і сучасні, проте вже порядком втомилися від міської метушні. Для того щоб врахувати прагнення до свободи своїх замовників, і в той же час підкреслити їх індивідуальність, дизайнер запропонувала скомбінувати строгий класичний стиль з більш вільним і сучасним пейзажним за допомогою каменів, рослин і декоративних відсипок.
Потрібно сказати, що господарі - люди зайняті, тому потрібно підібрати найменш вибагливі рослини, які потребують постійного догляду, і, звичайно ж, зберігають свою декоративність якомога довше. Ландшафтний архітектор віддала прерогативу вічнозеленим хвойникам, що ефектно прикрашають ділянку весь рік.
Детальніше про ландшафт. Автомобільна парковка при в'їзді виконана з гранітної плитки, оформлена бордюром з червоного граніту. У центрі парковки красується фамільний знак господаря, виконаний з того ж червоного граніту.
Пішохідні доріжки вимощені з пісковика. У деяких місцях вони переходять в покрокові доріжки з одиночних каменів, потопаючих в газонній траві.
Щоб витримати колірну стилістику ділянки, для рокаріїв відібрані валуни з жовтого пісковика - він гармонійно виглядає в цілісній композиції з доріжками і декоративними підпірними стінками, облицьованими тим же матеріалом.
Підпірні стінки були створені виключно з декоративною метою, вони не несуть ніяких зміцнюючих функцій. Підніжжя стінок прикрашено невеликими рокаріями з декоративними рослинами і відсипанням.
Яскраві мазки в спокійну картину природи привносить різноманітність відсипань: кора соснова різних фракцій, мульча червона, мармурова крихта, щебінь червоного граніту. Колір відсипання підбирався відповідно колористиці рослин, щоб найбільш виразно підкреслити красу композицій. У деяких місцях ці матеріали скомбіновані, наприклад в різнорівневій клумбі біля будинку.
У зоні тихого відпочинку, між будинком і лазнею, неподалік від басейну, немов з лісу з'являється невеличке мальовниче водоймище. Воно являє собою восьмиступінчастий каскад, виконаний з природного каменю, переважно окатишів. Останній, найнижчий рівень каскаду - басейн круглої форми, з центру якого б'є фонтан. Помилуватися цим дивом господарі та їхні гості можуть з містка, також виконаного з каменю і оснащеного красивими кованими поручнями, або ж з кованою лавочкою химерної форми, виконаної в тому ж стилі.
Альпійська гірка, один з головних акцентів ділянки, створена з використанням зарослого мохом торфовища, невисоких хвойних рослин і ґрунтопокривних квітучих багаторічників.